Unit Rate Word Problems

Many students find unit rate word problems difficult. At TuLyn, we created word problems on unit rate to help you better understand unit rate.

Submit your word problem on unit rate:




Are you looking for unit rate word problems? TuLyn is the right place. We have tens of word problems on unit rate and hundreds on other math topics.

Below is the list of all word problems we have on unit rate.

Unit Rate Word Problems

  • A 10-oz box of cereal costs (#965)
    A 10-oz box of cereal costs 2.79. A 13-oz box of the same brand of cereal costs 3.99...
    unit rate
  • Eudemonia covered the 560 yards (#2273)
    Eudemonia covered the 560 yards in 7 seconds. What was her ...
    unit rate
  • Ritz say one serving is 8 crackers (#2203)
    Ritz say one serving is 8 crackers and 124 ...
    unit rate
  • Unit Rate (#5778)
    yolanda and yoko ran in a 100 yd dash. when yolanda crossed the finish line, yoko was 10 yd behind her.  the girls then repeated teh race with yolanda starting 10 yd behind the starting line.  if each girl ran at the same rate as before, who won the ...
    unit rate
  • Unit Rate (#6096)
    10 ounce box of beans for $3.12. 55 ounce box of beans for $18.15...
    unit rate
  • Unit Rate (#10009)
    a grey  whale's heart beats 24 times in 3min. At this ...
    unit rate
  • What is the price per ounce (#1946)
    What is the price per ounce of parfume that costs $48...
    unit rate
  • You have played 40 games (#1348)
    You have played 40 games and you won 25 of ...
    unit rate

Unit Rate

Unit Rate Video Tutorials

Unit Rate Worksheets

Video Tutorials | Worksheets | Word Problems | Learning Tools | Discussions | Books | Tutors
Algebra | Geometry | Trigonometry | Calculus | Probability and Statistics | Arithmetic | Basic Math | Pre Algebra | Pre Calculus | Advanced Algebra
1st grade | 2nd grade | 3rd grade | 4th grade | 5th grade | 6th grade | 7th grade | 8th grade | 9th grade | 10th grade | 11th grade | 12th grade
NySphere International, Inc. © 2014 United States · All Rights Reserved. Helping students with math since 2007. | Privacy Policy | Table of Contents
Many students find unit rate word problems difficult. At TuLyn, we created word problems on unit rate to help you better understand unit rate.