Solving Inequalities Word Problems

Many students find solving inequalities word problems difficult. At TuLyn, we created word problems on solving inequalities to help you better understand solving inequalities.

Solving Combined Inequalities Word Problems

Practice solving combined inequalities word problems.

Solving Absolute Value Inequalities Word Problems

Practice solving absolute value inequalities word problems.

Submit your word problem on solving inequalities:




Are you looking for solving inequalities word problems? TuLyn is the right place. We have tens of word problems on solving inequalities and hundreds on other math topics.

Below is the list of all word problems we have on solving inequalities.

Solving Inequalities Word Problems

  • A person with no more than $25,000 to invest (#2425)
    A person with no more than $25,000 to invest plans to place the money in two investments. One investment is high risk, high yield; the other is low risk, low yield. At least $6000 is to be placed in the high-risk investment. Furthermore, the amount invested at low risk should be at least three times the amount invested at high risk. Find and graph a system of inequalities that describes all possibilities for placing the money in the high- and low-risk investments. Assume x to be high risk, high yield investments and y to be low ...
    solving inequalities, inequalities
  • A school bus can hold 64 passengers (#388)
    A school bus can hold 64 passengers. The 8 White Team has 141 ...
    solving inequalities, inequalities
  • A student scored (#183)
    A student scored 71, 83, and 96 on three algebra ...
    solving inequalities, inequalities
  • Abigail drove h hours (#2879)
    Abigail drove h hours at rate of 55 mi/h. She did not reach her goal of driving 385 miles for the ...
    solving inequalities, inequalities
  • Animal feed is to be made from corn (#655)
    Animal feed is to be made from corn and soybeans.  One pound of corn has 30 units of fat and 20 units of protein, and one pound of soybeans has 20 units of fat and 40 units of ...
    solving inequalities, inequalities
  • Anne buys a plant (#757)
    Anne buys a plant whose height is 6 cm.  The plant is growing at a rate of 2/3 cm per ...
    solving inequalities, inequalities
  • Assume that the mathematical model (#227)
    Assume that the mathematical model C(x) = 16x + 130 represents the cost C, in hundreds of dollars, for a certain manufacturer to produce x items. How many items x can be manufactured while keeping costs between $525,000 and $781...
    solving inequalities, inequalities
  • Clark is having a party at his house (#616)
    Clark is having a party at his house. His father has allowed him to spend at most $20 on snack food. He'd like to buy chips that cost $4 per bag, and pretzels that cost $2 per ...
    solving inequalities, inequalities
  • Find all sets of three consecutive (#94)
    Find all sets of three consecutive positive even integers whose sum is less then 30.
    solving inequalities, inequalities, consecutive integers, integers, number sense, numbers
  • Five times the difference of a number (#226)
    Five times the difference of a number and 14 is at least 160...
    solving inequalities, inequalities
  • Greg Jones is driving on a straight road (#521)
    Greg Jones is driving on a straight road that passes through the town of Westview.  In Westview, there is a radio station that can be heard anywhere within a 20-mile radius of the town.  Greg started 50 miles away from Westview at noon, and he is driving at a rate of 40 miles/hour towards it.  Write an inequality, valid for the time before Greg reaches Westview, that states that his distance from ...
    inequalities, solving inequalities
  • Jenny wants to utilize a portion of her garden (#756)
    Jenny wants to utilize a portion of her garden for growing flowers. Being a designer herself, she visualizes a triangular area with different lengths for each side. For this Jenny decides to keep a side of the triangular area 3 feet shorter and the other 2 feet longer than the third side. She also wants to restrict the perimeter of the triangular area to 32 feet, so that it does not cover a huge area of the ...
    solving inequalities, inequalities
  • Solving Absolute Value Inequalities (#3673)
    A car rental company has two rental rates. Rate 1 is $35 per day plus $0.16 per mile. Rate 2 is $50 per day plus $0.09 per mile. If you plan to rent for one ...
    solving absolute value inequalities, absolute value, inequalities, absolute value inequalities, solving inequalities
  • solving inequalities (#93)
    The sum of 2 consecutive even integers is at most 400...
    solving inequalities, inequalities, consecutive integers, integers, number sense, numbers
  • Solving Inequalities (#2313)
    A manufacturing company has determind that its profits P should be at least 1000000 more then 10 times the number of the manufacturing ...
    solving inequalities, inequalities
  • Solving Inequalities (#3656)
    Two integers are in the ratio 5:8. If their sum is less than 100...
    solving inequalities, inequalities
  • Solving Inequalities (#3793)
    You are waiting in line to buy tickets to see your favorite band. You know you will be waiting at least   80minutes. You are taking some magazines that usually take you 20 minutes a piece to ...
    solving inequalities, inequalities
  • Solving Inequalities (#3910)
    You are planning to spend no less than $6000 and no more tahn $10,000 on your landscaping ...
    solving inequalities, inequalities
  • Solving Inequalities (#4288)
    rate 1 is $35 per day plus $0.16 per mile. Rate 2 is $50 per day plus $0.09 per mile. If you plan to rent for one ...
    solving inequalities, inequalities
  • Solving Inequalities (#4421)
    Jan's account balance is $3800. Of this, $750 is for rent. Jan wants to keep a balance of at leat $500. Write and solve an inequality describing how much she can withdraw & still meet these conditions
    solving inequalities, inequalities
  • Solving Inequalities (#4702)
    Mrs. Denney is renting a car that gets 35 miles per gallon.  The rental charge is $19.50 a day plus 18 cents per mile. Her company will reimburse her for $33.00.  If Mrs. Denney rents the car for 1 ...
    solving inequalities, inequalities
  • Solving Inequalities (#5411)
    For $16 yu can purchase a membership card which entitles you to rent movies for $2.75 each instead of $3.50 ...
    inequalities, solving inequalities
  • Solving Inequalities (#4866)
    there are 88 keys on a new piano. if there are 12 pianos in a room of broken pianos, some of which may have missing ...
    solving inequalities, inequalities
  • Solving Inequalities (#5309)
    Bob has 11 more than twice as many M&M's as Tom. Brenda has 15 less than Bob. If they have 107 M&M's all ...
    solving inequalities, inequalities
  • Solving Inequalities (#5483)
    In a Winter Olympics 5000 -meter speed-skating events, Hans Holden scored times of 6.85, 7.04, and 6.92 minutes on his first three trials.
    Use and inequality to find the times he can score on his last trial so that his average time is under 7...
    solving inequalities, inequalities
  • Solving Inequalities (#5886)
    Kori has at most $21 to spend at a convenience store. She buys a bag of potato chips and a soda for $2.35. If gasoline at this store costs $2.70 per gallon, how many gallons can Kori afford to buy for her ...
    solving inequalities, inequalities
  • Solving Inequalities (#5919)
    Shelly is 3 years older than michele. Four years ago the sum of their ages was 67...
    solving inequalities, inequalities
  • Solving Inequalities (#6468)
    For the hawks 80 basketball games next year you can buy seperate tickets for each game at $9 each or you could buy a season ticket for $580 at most how many games could you attend at the $9 price before spending more than the cost of the season ticket?
    solving inequalities, inequalities
  • Solving Inequalities (#6475)
    bill ate 3 apples.Amy ate 2 times as much apples. how many apples did amy eat
    solving inequalities, inequalities
  • Solving Inequalities (#6498)
    a club decides to sell t-shirts for $12 as a fund-raiser. It costs $20 plus 8$ per t-shirt to make the t-...
    solving inequalities, inequalities
  • Solving Inequalities (#6499)
    a club decides to sell t-shirts for $12 as a fund-raiser. It costs $20 plus $8 per t-shirt to make the t-...
    solving inequalities, inequalities
  • Solving Inequalities (#6596)
    1. You are planning to spend no less than $6,000 and no more than $10,000 on your landscaping ...
    solving inequalities, inequalities
  • Solving Inequalities (#6726)
    The average number of cucumber seeds in a package is 25. The number of seeds in the package can vary by ...
    solving inequalities, inequalities
  • Solving Inequalities (#6826)
    A teacher needs 2 weeks to cover each chapter in an algebra ...
    solving inequalities, inequalities
  • Solving Inequalities (#6831)
    Samuel begins his kindergarten year able to spell 10 words.  He is going to learn to spell 2 new words every day.  Write an inequality that can be used to determine how many days, d, it takes Samuel to be able to soell at least 75 ...
    solving inequalities, inequalities
  • Solving Inequalities (#6887)
    A truck cna be rented from basic rental for $50 pe day. In addition, you have to pay $0.20 per mile. Cotinental charges $20 per day in addition to $0.50 per mie o rent out the same ...
    solving inequalities, inequalities
  • Solving Inequalities (#6888)
    A truck can be rented from basic rental for $50 pe day. In addition, you have to pay $0.20 per mile. Cotinental charges $20 per day in addition to $0.50 per mie o rent out the same ...
    solving inequalities, inequalities
  • Solving Inequalities (#6889)
    A truck can be rented from basic rental for $50 pe day. In addition, you have to pay $0.20 per mile. Cotinental charges $20 per day in addition to $0.50 per mie o rent out the same ...
    solving inequalities, inequalities
  • Solving Inequalities (#6960)
    A manufacturer produces the following two items: computer desks and bookcases. Each item requires
    processing in each of two departments. Department A_has_55 hours available and department B has_39
    hours available each week for production. To manufacture a computer desk requires 4 hours in
    department A and 3 hours in department B while a bookcase requires 3 hours in department A and 2
    hours in department B. Profits on the items are $72 and $23 respectively. If all the units can be sold,
    how many of each should be made to maximize profits?

    Let X be the number of computer desks that are sold and Y be number of bookcases sold.

    Write down a linear inequality for the hour used in Department A
    2. Write down a linear inequality for the hours used in Department B
    solving inequalities, inequalities
  • Solving Inequalities (#7031)
    You are planning to spend at least  $6,000 and no more than $10,000 on your landscaping ...
    solving inequalities, inequalities
  • Solving Inequalities (#7115)
    The French club is sponsoring a bake sale. If their goal is to raise at least $320, how many pastries must they sell at $2...
    solving inequalities, inequalities
  • Solving Inequalities (#7211)
    Clara had 22 coins, dimes and quarters. Altogether the coins are worth more than $3.40...
    solving inequalities, inequalities
  • Solving Inequalities (#7382)
    If the first and third of three consecutive odd integers are added, the result is 87 less than five times the second integer. Find the third integer
    solving inequalities, inequalities
  • Solving Inequalities (#8107)
    eddie plans to buy a pair of shoes and a pair of jeans. he etimates the the shoes will cost him twice as much as the pair of pants. if he wants to spend no more than $66...
    solving inequalities, inequalities
  • Solving Inequalities (#8443)
    A group of students agreed to rent a house for $1200 per month.  They found one more person to share the house with and rent decreased by $60 per person per ...
    solving inequalities, inequalities
  • Solving Inequalities (#8585)
    the length of a rectangle is 1 cm greater than twice the width.  If each dimension were increased by 5 cm, the area would be at least 150 cm greater.  Find the least possible dimesions
    solving inequalities, inequalities
  • Solving Inequalities (#8600)
    A certian diet requires at least 60 units of Carbohydrates, 45 units of protein, and 30 units of fat each day. Each ounce of Supplement A provides 5 units of carbohydrates, 3 units of Protein, and 4 units of fat. Each ounce on Supplement B provides 2 units or carbohydrates, 2 units of protein, and 1 unit of fat. If supplement A costs $1.50 an ounce and Supplement B costs $1.00 per ...
    solving inequalities, inequalities
  • Solving Inequalities (#8671)
    Jumping rope can burn 600 calories per ...
    solving inequalities, inequalities
  • Solving Inequalities (#8719)
    kim works in the shipping department loading shipping crates with boxes. each empty crate weighs 150 ...
    solving inequalities, inequalities
  • Solving Inequalities (#8819)
    you invested a portion of $32,000 at 9% interest and the balance at 11% interest. How much did she invest at each rate if her total income from both investments was $3...
    solving inequalities, inequalities
  • Solving Inequalities (#9409)
    The school system is trying to help their students be most successful. They are going to hire tutors to help. They must have more teachers than tutors. The maximum number of teachers and tutors to be hired is 50. How many tutors and how many teachers can they have?
    a.write an inequality that represents the statement that the number of teachers hired must exceed the number of tutors hired.
    b.write an inequality that represents the statement that the maximum number of teachers and tutors is 50.

    c.choose a point that satifies the ...
    solving inequalities, inequalities
  • Solving Inequalities (#9551)
    If you had 40 multiple choice questions and 'x' represents the number of questions answered ...
    solving inequalities, inequalities
  • Solving Inequalities (#9553)
    If you had 40 multiple choice questions and \'x\' represents the number of questions answered ...
    solving inequalities, inequalities
  • Solving Inequalities (#9858)
    The two numbers is 24.  The larger of two numbers is four less than twice the smaller.  Find the numbers
    solving inequalities, inequalities
  • Solving Inequalities (#10039)
    faustino sold two antiqe desks for $280 and $305 how much should he charge for the third in order to average at least $300 per desk?
    solving inequalities, inequalities
  • Solving Inequalities (#10553)
    Grace has twice as much money as Tad. Together they have $36...
    solving inequalities, inequalities
  • Solving Inequalities (#10850)
    The sum of two consecutive even integers is greater than 88...
    solving inequalities, inequalities
  • Solving Inequalities (#10928)
    Stace sells electronic supplies. Each week he earns $190 plus a commission equal to 4% of his sales. This week his goal is to earn no less than $500...
    solving inequalities, inequalities
  • Solving Inequalities (#10971)
    A truck can be rented from Basic Rental for $50 per day plus $0.20 per mile. Roadrunners charges $20 per day plus $0.50 per mile to rent the same ...
    solving inequalities, inequalities
  • Students in the school band (#232)
    Students in the school band are selling calendars. They earn $.40 on each calendar they sell. Their goal is to earn more than $327...
    solving inequalities, inequalities
  • Suppose wheat and sugar are two basic ingredients (#1367)
    Suppose wheat and sugar are two basic ingredients necessary to bake two items: a loaf of bread and a muffin. A baker has 25 pounds of wheat and 5 pounds of sugar. To bake each loaf of bread, the baker needs to use 1.3 pounds of wheat and 0.5 pound of sugar. To bake each muffin, the baker need needs 0.4 pound of wheat and 0.16 pound of sugar.

    1)  Set up the inequalities representing the baker’s possible choices for baking the number of loaves of bread and muffins to use up his available resources (wheat and sugar).

    2)  If each loaf of bread is sold for $2.50, and each muffin is sold for $1.15...
    inequalities, solving inequalities
  • The Boston Celtics play (#203)
    The Boston Celtics play an 82-game schedule. If they have won 41 of their first 50 ...
    solving inequalities, inequalities
  • The sum of Emma`s age and Julia`s age (#309)
    The sum of Emma's age and Julia's age is sixty. Julia is four times older than ...
    solving inequalities, inequalities
  • The sum of two numbers (#2752)
    The sum of two numbers is less than 15. The second number is 3 more than the first. What are the possible values for the first of the two numbers? In your ...
    solving inequalities, inequalities
  • There are 5 exams in a marking period (#362)
    There are 5 exams in a marking period.  Gerry recieved grades of 70, 78, 90, and 95 on the first 4 ...
    solving inequalities, inequalities
  • Two trucks start from the same point (#213)
    Two trucks start from the same point at the same time and go in opposite directions. One truck travels at 88km/h and the other travels at 72km/...
    solving inequalities, inequalities
  • You have saved $52 and deposit (#387)
    You have saved $52 and deposit $27 every week for 11 ...
    solving inequalities, inequalities
  • You need 30 tons of rock (#473)
    You need 30 tons of rock to cover the area.  If each to costs $60 and each tree is $84, what is the maximum number of trees you can buy with a budget for rock and trees of $2,500.  Write an inequality that illustrates the problem and ...
    solving inequalities, inequalities
  • You need 30 tons of rock to cover your backyard (#2255)
    You need 30 tons of rock to cover your backyard area. If each ton cost $60 and each tree is $84, what is the maximum number of trees you can by with a budjet for rock and trees of $2...
    solving inequalities, inequalities

Solving Inequalities

Solving Inequalities Video Tutorials

Solving Inequalities Worksheets

Inequalities Word Problems

Find word problems and solutions on inequalities.

Video Tutorials | Worksheets | Word Problems | Learning Tools | Discussions | Books | Tutors
Algebra | Geometry | Trigonometry | Calculus | Probability and Statistics | Arithmetic | Basic Math | Pre Algebra | Pre Calculus | Advanced Algebra
1st grade | 2nd grade | 3rd grade | 4th grade | 5th grade | 6th grade | 7th grade | 8th grade | 9th grade | 10th grade | 11th grade | 12th grade
NySphere International, Inc. © 2014 United States · All Rights Reserved. Helping students with math since 2007. | Privacy Policy | Table of Contents
Many students find solving inequalities word problems difficult. At TuLyn, we created word problems on solving inequalities to help you better understand solving inequalities.