Elimination Word Problems

Many students find elimination word problems difficult. At TuLyn, we created word problems on elimination to help you better understand elimination.

Submit your word problem on elimination:




Are you looking for elimination word problems? TuLyn is the right place. We have tens of word problems on elimination and hundreds on other math topics.

Below is the list of all word problems we have on elimination.

Elimination Word Problems

  • A plane flies 560 miles in 1.75 hours (#1647)
    A plane flies 560 miles in 1.75 hours traveling with the wind. The return trip later aginst the same wind takes the plane 2 ...
    elimination
  • Elimination (#4883)
    A machine in a pottery factory takes 3 minutes to form a bowl and 2 minutes to form a plate. The material for a bowl cost 25cents and the material for a plate cost 20cents. If the machine runs for eight hours strait, and exactly $44 is spent for ...
    elimination
  • Elimination (#5757)
    How many liters of a 20% alcohol solution must be mixed with a 60% solution to obtain 40 liters of a 35% solution?
    elimination
  • Elimination (#6852)
    when tony received his weekly allowance he decided to purchase candy bars for all his friends. Tony bought three milk chocolate bars and four creams nougat bars which cost a total of $4.25 without tax. Then he realized this candy would not be enough for all his friends, so he returned to the store and bought an additional six milk chocolate bars and four cream nougat bars, which cost a total of $6.50 without ...
    elimination
  • Elimination (#10583)
    The sum of two numbers is 115. Their difference is 25. Find the ...
    elimination
  • Elimination (#10592)
    the cost of 24 oranges and 15 apples is $12.36. Fifteen oranges and 12 apples cost $8.67...
    elimination
  • Elimination (#10618)
    Stella’s Catering is planning a wedding
    reception. The bride and groom would like to serve
    a nut mixture containing 25% peanuts. Stella has
    available mixtures that are either 40% or 10% ...
    elimination
  • Four cokes and two pizzas cost (#1322)
    Four cokes and two pizzas cost $16. Eight cokes and four pizzas cost $30. Find the cost of each pizza and each ...
    elimination

Elimination

Elimination Video Tutorials

Elimination Worksheets

Video Tutorials | Worksheets | Word Problems | Learning Tools | Discussions | Books | Tutors
Algebra | Geometry | Trigonometry | Calculus | Probability and Statistics | Arithmetic | Basic Math | Pre Algebra | Pre Calculus | Advanced Algebra
1st grade | 2nd grade | 3rd grade | 4th grade | 5th grade | 6th grade | 7th grade | 8th grade | 9th grade | 10th grade | 11th grade | 12th grade
NySphere International, Inc. © 2014 United States · All Rights Reserved. Helping students with math since 2007. | Privacy Policy | Table of Contents
Many students find elimination word problems difficult. At TuLyn, we created word problems on elimination to help you better understand elimination.