Unit Rate Help : Videos | Worksheets | Word Problems

Many students find unit rate difficult. At TuLyn, we have hundreds of free unit rate video tutorials, printable unit rate worksheets, and unit rate word problems to help you better understand unit rate and get better grades.

Fifth Grade

in 5th Grade Math.

Sixth Grade

in 6th Grade Math.

Seventh Grade

in 7th Grade Math.

Unit Rate

Many students find unit rate difficult. They feel overwhelmed with unit rate homework, tests and projects. And it is not always easy to find unit rate tutor who is both good and affordable. Now finding unit rate help is easy. For your unit rate homework, unit rate tests, unit rate projects, and unit rate tutoring needs, TuLyn is a one-stop solution. You can master hundreds of math topics by using TuLyn.

At TuLyn, we have over 2000 math video tutorial clips including unit rate videos, unit rate practice word problems, unit rate questions and answers, and unit rate worksheets.

Our unit rate videos replace text-based tutorials and give you better step-by-step explanations of unit rate. Watch each video repeatedly until you understand how to approach unit rate problems and how to solve them.
  • Hundreds of video tutorials on unit rate make it easy for you to better understand the concept.
  • Hundreds of word problems on unit rate give you all the practice you need.
  • Hundreds of printable worksheets on unit rate let you practice what you have learned by watching the video tutorials.
How to do better on unit rate: TuLyn makes unit rate easy.

Top Unit Rate Word Problems

See All Unit Rate Word Problems

Homework Help Questions

  • $49.39 for 11 hours
    ________ per hour
  • 16oz for $3.89
  • 56 miles in 7 hours
  • Write a unit rate for 560 km travelled in 7 hours.

Post a homework question on unit rate:




Term Comments

I love proportions, ratios, and fractions, but I hate Unit Rates! So I use this website to study up on unit rates, and other math topics I have a hard time with.
April 15, 2009, 11:25 pm

Post a Comment


How many legs in total do two chickens, two ducks,and a sheep have?


Video Tutorials | Worksheets | Word Problems | Learning Tools | Discussions | Books | Tutors
Algebra | Geometry | Trigonometry | Calculus | Probability and Statistics | Arithmetic | Basic Math | Pre Algebra | Pre Calculus | Advanced Algebra
1st grade | 2nd grade | 3rd grade | 4th grade | 5th grade | 6th grade | 7th grade | 8th grade | 9th grade | 10th grade | 11th grade | 12th grade
NySphere International, Inc. © 2017 United States · All Rights Reserved. Helping students with math since 2007. | Privacy Policy | Table of Contents
Many students find unit rate difficult. At TuLyn, we have hundreds of free unit rate video tutorials, printable unit rate worksheets, and unit rate word problems to help you better understand unit rate and get better grades.