6th Grade Math Unit Rate Word Problems

This page is for sixth grade math students who need help, and for teachers and tutors who are looking for word problems on unit rate.

Fifth Grade

Unit rate in fifth grade.

Sixth Grade

Unit rate in sixth grade.

Seventh Grade

Unit rate in seventh grade.

Unit Rate Word Problems

Submit your word problem:




Many students find unit rate difficult. They feel overwhelmed with unit rate homework, tests and projects. And it is not always easy to find unit rate tutor who is both good and affordable. Now finding unit rate help is easy. For your unit rate homework, unit rate tests, unit rate projects, and unit rate tutoring needs, TuLyn is a one-stop solution. You can master hundreds of math topics by using TuLyn.

At TuLyn, we have over 2000 math video tutorial clips including unit rate videos, unit rate practice word problems, unit rate questions and answers, and unit rate worksheets.

Our unit rate videos replace text-based tutorials and give you better step-by-step explanations of unit rate. Watch each video repeatedly until you understand how to approach unit rate problems and how to solve them.
  • Hundreds of video tutorials on unit rate make it easy for you to better understand the concept.
How to do better on unit rate: TuLyn makes unit rate easy.

Sixth Grade: Unit Rate Word Problems

A 10-oz box of cereal costs
A 10-oz box of cereal costs 2.79. A 13-oz box of the same brand of cereal costs 3.99...
You have played 40 games
You have played 40 games and you won 25 of ...
What is the price per ounce
What is the price per ounce of parfume that costs $48...
Ritz say one serving is 8 crackers
Ritz say one serving is 8 crackers and 124 ...
Eudemonia covered the 560 yards
Eudemonia covered the 560 yards in 7 seconds. What was her ...
Unit Rate
yolanda and yoko ran in a 100 yd dash. when yolanda crossed the finish line, yoko was 10 yd behind her.  the girls then repeated teh race with yolanda starting 10 yd behind the starting line.  if each girl ran at the same rate as before, who won the ...
Unit Rate
10 ounce box of beans for $3.12. 55 ounce box of beans for $18.15...
Unit Rate
a grey  whale's heart beats 24 times in 3min. At this ...

I love proportions, ratios, and fractions, but I hate Unit Rates! So I use this website to study up on unit rates, and other math topics I have a hard time with.
April 15, 2009, 11:25 pm

NySphere International, Inc. © 2014 · All Rights Reserved. Helping students with math since 2007. | Privacy Policy | Table of Contents
This Sixth Grade math page lists word problems on unit rate topic.