2nd Grade Math Multiplication Word Problems

This page is for second grade math students who need help, and for teachers and tutors who are looking for word problems on multiplication.

Third Grade

Multiplication in third grade.

Fourth Grade

Multiplication in fourth grade.

Second Grade

Multiplication in second grade.

Multiplication Related Terms

Multiplication Word Problems

Submit your word problem:




Many students find multiplication difficult. They feel overwhelmed with multiplication homework, tests and projects. And it is not always easy to find multiplication tutor who is both good and affordable. Now finding multiplication help is easy. For your multiplication homework, multiplication tests, multiplication projects, and multiplication tutoring needs, TuLyn is a one-stop solution. You can master hundreds of math topics by using TuLyn.

At TuLyn, we have over 2000 math video tutorial clips including multiplication videos, multiplication practice word problems, multiplication questions and answers, and multiplication worksheets.

Our multiplication videos replace text-based tutorials and give you better step-by-step explanations of multiplication. Watch each video repeatedly until you understand how to approach multiplication problems and how to solve them.
  • Hundreds of video tutorials on multiplication make it easy for you to better understand the concept.
How to do better on multiplication: TuLyn makes multiplication easy.

Second Grade: Multiplication Word Problems

Band practice lasted 1 1/4 hours
Band practice lasted 1 1/4 hours. Two thirds of the time was spent ...
Chuck`s class is going on a fieldtrip
Chuck's class is going on a fieldtrip this next Thursday. There are 95 students going on the field trip, and each one is paying their teacher $3.75...
The attendance at a ball game was 400 people
The attendance at a ball game was 400 people. Student tickets cost $2 and adults tickets cost $3. If $1050 was collected in ticket ...
distributive property
You have six gummy worms and eleven sticks of gum. Your friend is going to double the amount of the candies because you helped her out last Friday. You want to add all of the candies to find out how many you ...
One pizza has 8 slices
One pizza has 8 slices. Deanna ate 2 ...
Kent is 14 years older than Harlen
Kent is 14 years older than Harlen.
Next year Kent will be three times older than ...
A nut mixture contains peanuts, walnuts, and casheews
A nut mixture contains peanuts, walnuts, and casheews. In the mixture, the amount of peanuts is two times the amount of cashews and the amount of walnuts is three times the amount of cashews. Let x represent the amount of ...
Cheer practice is 2 1/2 hours long
Cheer practice is 2 1/2 hours long. Cheer practice is split up into two groups, 'cheering and dancing', and 'stunting'...
The sum of two numbers
The sum of two numbers is 75 and the difference is 42...
If u have two letters
If u have two letters and they are: a times ...
The area of a rectangle is given
The area of a rectangle is given by the following polynomial 44t-2t2...
What is a equivalent expressions
What is a equivalent expressions for the area of a rectangle 5 by 15 and 2 by 15?
Distributive Property
Four Friends went out to dinner.  To cover dinner, tax, and tip, each person paid $18...
Distributive Property
Tina buys 10 books for $100.  Some are paperbacks costing $7 each and the rest are hardcover costing $12 ...
Multiplying Fractions
Joey's father stops at the gas station to buy gas.  the car has a 16 gallon tank and the fuel gauge says there is 3/8 of a tank of ...
Multiplication Of Fractions
THERE ARE 40 STUDENTS AT BALI HIGH WHO PLAY STRINGED INSTRUMENTS. OF THESE, 1/4 PLAY VIOLA, 1/5 PLAY CELLO, AND THE REST PLAY ...
Multiplication Of Fractions
How many yards of material from 24 yards length of cloth remain after 3 pieces, each 3 1/2 yards long,  and 5 pieces, each 2 1/4 yards ...
Distributive Property
the four boys scout troops sold 1,238 buckets of popcorn to raise money.  If each bucket costs $4...
Distributive Property
one student picks a phase and tell 3 other students. each of these student then tells 3 more students.how many students will be told the phrase during round 4
Distributive Property
a marching band has 24 rows with 8 marchers in each row.how many marchersare there inall? shade and divide each grid to solve the problem
Multiplying Fractions
Betty has 1/7 yard of ribbon she used 1/6 of it how much yards is left
Multiplying Fractions
Sarah read 1/4 of a book in 5/3 ...
Distributive Property
Mr. Johnson has a farm with 3 cows, 8 chickens and some ducks.  If the total number of farm animal legs is 40, how many ducks does ...
Multiplying Fractions
Suppose you have 15 $1 bills.You use 1/5  of the $1 bills to buy a ...
Multiplying Fractions
Sarah has twenty-seven books on her desk.  A third of the books are ...
Distributive Property
A baseball team buys 15 bats for $405. Aluminum bats cost $25 and wooden bats cost $30...
Multiplying Fractions
kay has 6 ...
Multiplying Fractions
ashton and maggie were throwing a party, they invited 20 people and each person got x slices of pizza and 2 cups of ...
Distributive Property
Yolanda had three times as many nickles as dimes. If the total value of her coins was $1...
Distributive Property
the perimeters of the two rectangles shown are equal. find the value of x and the perimeter of the pools.  longest length is 2x-1.... the shortest length is 2+x
Multiplication Of Integers
lia and her friend bought ice cream cones, the ice cream cones costed each $3...
Distributive Property
A group of seven students plan to go to the school's annual carnival. The cost of the carnival is $9.50 per ...
Distributive Property
the attendance at a ball game was 400 people. student tickets cost $2 and adult tickets cost $3. if $1050 was collected in ticket ...
Distributive Property
If Nadia works 8 hours a day for 5 days in a gum factory and makes 200 packages per hour how many packages does she make in total for 5 days?
Multiplication
i was asked to deposit rs 222222299 in a bank . my bank gave me a loan of rs 2224. how much will be deducted from my account if at  a  2% rate of interest is charged
Multiplication
There are 3 rows of tea cups. Each row has 3 ...
Multiplication
alyssa got 33 pieces of candy from the pinyata. Mariah got 100...
Multiplication
Gary had three bags.  In each bag there were 10 pieces of ...
Multiplication
Cleo is making Giant Burgers. On each burger, she starts with a bun, next she adds one hamburger patty, one slice of cheese, 3 pickle slices, one more hamburger patty, 1 more slice of cheese, 3 more pickle slices, some onions and some ketchup. How many pickle ...

How Others Use Our Site

Its explained very nicely and the lessons are not taught too quickly! I hope that this site can be of a great help to me and I am hoping that it helps me excel, catch up with all of the other smart ass students and achieve better grades on my tests, that I barely just pass by :) I need help with cross multiplication and also word/ratio problems...

Video Tutorials | Worksheets | Word Problems | Learning Tools | Discussions | Books | Tutors
Algebra | Geometry | Trigonometry | Calculus | Probability and Statistics | Arithmetic | Basic Math | Pre Algebra | Pre Calculus | Advanced Algebra
1st grade | 2nd grade | 3rd grade | 4th grade | 5th grade | 6th grade | 7th grade | 8th grade | 9th grade | 10th grade | 11th grade | 12th grade
NySphere International, Inc. © 2014 United States · All Rights Reserved. Helping students with math since 2007. | Privacy Policy | Table of Contents
This Second Grade math page lists word problems on multiplication topic.